Okulista czy optometrysta – z jakimi problemami, do kogo?

Choć powszechniej znany jest nam zawód okulisty, w stosunku do soczewek kontaktowych z pewnością częściej słyszy się o optometryście. Choć różnice między tymi dwoma profesjami są niewielkie, należy wiedzieć z jaką przypadłością udać się do okulisty, a z jakim problemem do optometrysty.

Okulista

Okulista jest lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu chorób oczu oraz jest upoważniony do prowadzenia działań profilaktycznych względem pacjenta w zakresie narządu wzroku. Okulista ukończył studia medyczne ze specjalizacją okulisty.

Okulista posiada kompetencje w zakresie badania oczu, rozpoznania zmian chorobowych, leczenia ich, dobór odpowiednich typów korekcji (soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne) , a także może przeprowadzać zabiegi na oku, w przypadku zmian chorobowych.

Do okulisty udajmy się również w przypadku nagłych sytuacji, gdy w oku utkwiło nam jakieś ciało obce, bądź dostała się substancja szkodliwa. Do okulisty powinniśmy udać się również wtedy, gdy chodzi o dziecko do 15. roku życia, okulista aby dokonać badania wzroku może zakroplić oczy, w celu rozszerzenia źrenic, optometrysta nie ma takich kompetencji.

Lekarz okulista nie musi zakresem badania ograniczać się tylko do narządu oczu, jeśli tylko mieści się ono w jego kompetencjach.

Optometrysta

Tutaj pojawia się najważniejsza różnica między tymi dwoma zawodami, bowiem optometrysta musi swoim badaniem ograniczyć się tylko i wyłącznie do oczu, więc nie może wykraczać poza ten aspekt. Optometrysta to osoba, która uzyskała tytuł magistra z fizyki w zakresie optometrii lub taka, która ukończyła studia podyplomowe z optometrii.

W kompetencjach optometrysty znajduje się dokonywanie badań przesiewowych, w celu ustalenia wady wzroku, a następnie dopasowanie odpowiedniej korekcji – soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Ten specjalista może również edukować pacjenta na temat ich użytkowania.

W kompetencjach optometrysty mieści się zgodnie z odpowiednią ustawą, również przeprowadzenie i nadzorowanie treningu na zlecenie lekarza rehabilitacja układu wzrokowego.

Jeśli zatem chodzi tylko o badanie pod kątem dopasowania soczewek kontaktowych – optometrysta będzie najlepszym wyborem.

Leave a Comment

(0 komentarze/y)

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *